probíhá výpočet, čekejte prosím...

informace z Řecka

Řecko 2017

autor: Pavel, zadáno: 2.7.2017, poslední aktualizace: 2.7.2017, zobrazeno: 5998 x

Oproti posledním dvěma rokům se situace ohledně Řecka v našich médiích, před turistickou sezónou, vcelku uklidnila. Rádoby senzační zprávy o něm již tolik nelákají a tudíž nejsou tolik publikovány. Už se totiž stalo standardem neustálé jednání ohledně nesplatitelného řeckého dluhu a půjčkách, které se do cílové země ani nedostanou a jimiž představitelé Evropy včetně MMF sanují úvěry hlavně německých a francouzských bank, kdy do Řecka se ve skutečnosti dostane jen pár procent z celkové sumy. V Řecku samotném se nyní prodává zahraničním investorům kde co, letiště, přístavy, pozemky. Zkrátka vše co má nějakou hodnotu, neboť to doporučila EU a MMF, oproti zdravému selskému rozumu, že jen špatný hospodář rozprodává v době krize to nejcennější, protože v budoucnosti se nebude mít o co opřít. K tomuto problému se ještě vrátím později. Vláda Tsiprase, která zaměnila rychlé řešení, ve formě bolestivého státního bankrotu, za dalekou budoucnost bez jakékoliv perspektivy, nadále zrazuje svůj lid a vše tudíž bloudí dál v nekonečném kruhu pletich a tanečků s EU a věřiteli. To je smutné konstatování na začátek. Je to realita dnešního dne, kterou má na paměti každý člověk, kterému Řecko alespoň trochu uvízlo v srdci. Turista tam však, při běžném pobytu, tuhle neveselou situaci nepozná. Řekové opět dělají vše pro to, aby byl maximálně spokojen.

Kde začít. Jedno z prvních věčně omílaných témat a ne zcela bezdůvodně, je uprchlická krize. Kdo zažil na cestě dobu před dvěma roky, musel si tuto otázku položit i letos. Budou? Nikoliv! Já jsem ujel po severním Řecku asi 1200 kilometrů a při cestě tam a zpátky jsem žádné nepotkal.. Pokud tedy nebyli běženci ona skupinka čtyř chodců, které jsem potkal před hranicemi HU ze strany SRB, ale spíš bych se přikláněl k cikánům. Dobrá, budu počítat s tou horší variantou a tudíž sem mohl potkat celé čtyři. Shrnutí tohoto problému přesto zní, že na balkánském poloostrovu jsou a to samozřejmě včetně Řecka. Já je  v severním Řecku nepotkal a pravděpodobně je nepotkáte ani vy, pokud se zrovna nebudete pohybovat v blízkosti nějakého uprchlického tábora nebo ve velkých městech a jejich přístavech, kde je dle mých přátel jejich výskyt zvýšený a kam mi ani nedoporučili jezdit.

Když FYROM uzavřeli hranice s Řeckem a přestali pouštět uprchlíky, mnoho mých řeckých přátel jim to mělo za zlé, protože v tom možná viděli schválnost pramenící z odvěkého sporu o název Makedonie. Já jsem to viděl na rozdíl od nich pozitivně. Předpokládal jsem, že pokud nebude pro uprchlíky volná cesta dál přes Balkán, přestane být pro ně Řecko jako brána do Evropy lukrativní a přesunou svoji pozornost jinam. Zatím to statistiky potvrzují, byť samozřejmě se tam mohou promítat i další okolnosti.

Bezpečnost turistů na předcházející odstavec samozřejmě navazuje a tak nezbývá opět konstatovat, že oproti období před pěti až sedmi lety, policii v řeckých letoviscích a okolí potkáte podstatně častěji, včetně silničních kontrol. Odůvodnění to určitě má a přesto, že v Řecku se skoro nekrade, je to už jen „skoro“. Opatrnost je na místě jako všude jinde v Evropě a je to pouze věcí nepříznivé náhody, které pomůžete i tím, že necháte věci vystavené ve svém autě, když jdete na pláž. Kvůli většímu výskytu policejních hlídek se vyplatí v Řecku dodržovat dopravní značení, které je občas méně viditelné a nemá takové standardy jako u nás. Ale policie je v ulicích a tak jízda jednosměrkou, bez přilby atd. se může řádně vymstít, když vás chytí. Pokud zaparkujete tam kde nemáte, mohou vám policisté vzít registrační značky a vrátit vám je až třeba před vaším odjezdem, kdy budete mít do té doby zakázáno vozidlo užívat (to se už našim turistům stalo). Na silnici můžete potkat stejně jako dřív Rumuny, kteří se snaží zastavovat auta mávajíc kanystrem či jinak. Když zastavíte dochází ke klasickému navázání kontaktu a „oblbování“ neštěstím jiných za účelem žebrání, prodeje zlata z leštěného bronzu či odvedení pozornosti tak, aby Vám z druhé strany vykradli auto.. Více o podobném se dozvíte "zde"

Vrátím se ještě zpátky k cestě. Ta proběhla bez problémů. V létě se samozřejmě komunikace opravují jako všude jinde, takže i na Balkáně potkáte řadu dopravních omezení souvisejících s touto údržbou. Důležité  je, že na obchvatu Budapešti (M0) a při cestě přes centrum Bělehradu, jsem nic podobného nepotkal a projel jako nůž máslem. Obchvat kolem Bělehradu se zatím jeví jako méně výhodný. Mluvil jsem s některými motoristy, kteří tudy jeli a ti spokojení nebyli. Je to ale věcí názoru a rozhodnutí každého řidiče. Dálnice kolem údolí Vranje nadále pokročila a už je zde úsek jen asi 30-40 km po silnici 1.třídy, kdy provoz je občas komplikován okolní stavbou zmiňované rychlostní komunikace. Dálnice ve FYROM je v průměru zhruba ve stejně špatném stavu, jako loni. Některé úseky jsou opravené a některé se rozpadly ještě víc než loni. Zákeřnost opravených úseků, zejména při cestě zpátky, spočívá v tom, že v perfektním asfaltu najednou potkáte uprostřed cesty nezadělanou díru a ne jednu, které když se nevyhnete, ulomíte kolo. Tak opatrně. Zřejmě nedodělané kanály, nevím.. FYROM projíždějte opatrně a nedbejte na nejvyšší povolenou rychlost, překvapení ve formě kolejí a děr je zde nepřeberné množství a pokud to povalíte moc rychle, nemusíte včas zareagovat.. Více na "Aktuální zprávy z cesty a Řecka 2017"

Ceny potravin a ubytování. Velmi rád bych napsal, že se nezměnily, ale navýšení zde patrné trochu je. Moje sledovaná jednotka „jeden gyros“ podražila oproti loňsku zhruba o 30-50 centů na 2,5 – 2,8 Euro. Což se nedá toliko říct v procentech u jídla v restauraci, kde se stále dá najíst za 6-8,-Euro na osobu, záleží jak kde a podotýkám, že se bavím o pevnině. Ostrovy jsou o něčem jiném, tam platí dodavatelé i za vodu a je to znát i na výdajích za služby. Ceny ubytování se dle mých informací nezvýšily, nebo jen nepatrně. Ptal jsem se některých našich turistů za kolik bydlí a v měsíci červnu to bylo v rozmezí 35,- až 45,-Euro za tři až čtyři osoby a noc. Za tohle „na hlavu a noc“ neseženete  ubytování na Šumavě.. V sezóně červenec až srpen jsou ceny ubytování vyšší. Ať dělám co dělám, pevninné Řecko mi vychází levněji než Chorvatsko. Ptáte se proč? No, ekonomická situace většiny Řeků je  špatná a dvojí ceny stanovit nelze. Jednoduché, logické ale pro mne i smutné vysvětlení.

Jet letos „na blind“? Osobně bych to neriskoval. Vezměte obecně bezpečnostní situaci v rámci celého středomoří a vyjde vám zatím nejlépe Řecko a proto lze zde očekávat silnou turistickou sezónu, což jim z celého srdce přeju, protože si to plně zaslouží. Bude to ale znát na obsazenosti ubytovacích kapacit.

U potravin chvilku ještě zůstanu. Předposlední den jsem hned po příjezdu navštívil restauraci U přátel v Leptokárii. Ani jsem ještě nedosednul ke stolu a už mne vítal majitel restaurace Nico „ahoj, jak se máš, co děláš“ .. Ne, tolik se zas neznáme, ale Nico je už takový, česky se učí a jde mu to líp než moje řečtina :-) . Řecký kluk, který přes léto pracuje od rána do večera ve své restauraci a mimo sezónu pracuje v Německu. Přesto v jeho tváři neschází nenucený úsměv a ochota počínat si tak, aby žádný zákazník neodcházel z jeho restaurace nespokojený. O kuchyň se stará jeho pani, která hovoří slovensky. Spolu tvoří základ restaurace s příznačným názvem U přátel, kde dobré jídlo, nálada i porozumění potřebám hosta sedí u stolu společně s Vámi. Dobré věci se mají podporovat a tak činím i já. Češi mají v uvedeném místě dobrou základnu a já pevně věřím, že kdo tam byl, rád se  vrátí. Já určitě. V této oblasti neznám lepší podnik. Pokud tam zajdete, pozdravujte je od jednoho vděčného tuláka po Řecku, co o tom provozuje web.

Tankování PHM beze změn. Nafta cca 1.1-1,2 Euro, benzin drahý 1,4 – 1,6- Euro. Platba kartou není umožněna zejména u benzinek s levnějším PHM, u benzinek v Gevgeliji (FYROM) a Shell v Řecku jsem nezjistil problém, ale vždycky se raději před tankováním zeptejte. Rovněž si pohlídejte, aby Vám obsluha bčs nenatankovala omylem jiný druh PHM (to už se taky stalo).

Dálniční poplatky/mýtné. Nejmarkantnější změna je v úseku od HU hranic na Bělehrad v Srbsku, kde jsou jen dvě mýtnice (třetí zrušena zatím). V MK FYROM (pokud platíte Euro) tak 3x1,5-  kdy neakceptují menší mince jak 0,50- centů. Více se dozvíte v DF "Platby (mýtné, dálniční známky, platební karty).."

Hraniční přechody. V tomto jsem měl letos docela smůlu, protože byl „ramadán“ a turci migrovali do své vlasti víc než obvykle, takže zejména na HU hranicích čekací doba večer 40 minut, ale nějak víc plno bylo i na hranicích s FYROM i Řeckem. Možná je to tím, že Srbové objevují Řecko čím dál víc, kdy si všímají že je zde levněji jak v Chorvatsku, které k nim není ani zdaleka tak přátelské. Domů jsem vezl 15 litrů olivového oleje a žádný problém. Na zadních sedadlech jsme měli věci na spaní (deky a polštáře) tak jsme to občas museli při pasové kontrole přerovnat, zda nevezeme nějakého černého pasažéra, ale jinak nic víc.

Stávky a demonstrace v Řecku byly, jsou a budou. Je s nimi nutné počítat a vždy mít v záloze nějakou tu variantu „B“. Stanete-li se svědkem nějaké demonstrace, které se odehrávají většinou ve velkých městech jako je Soluň nebo Athény, raději vykliďte pole. Není to ani náhodou bezpečné, protože střety mezi policií a provokatéry bývají nenadálé a velmi časté.

Ne vše co jsem zažil bylo pozitivní a tak se vrátím na začátek, kdy jsem se zmiňoval, že se Řecko vyprodává zahraničním investorům.

Předposlední den jsme seděli s kamarádem na mém oblíbeném místě u moře a vychutnávali si milosrdný stín zdejších stromů a relax klidné pláže. Najednou na přilehlém parkovišti zaparkovali drahá auta a z nich vylezli naškrobeně namachrovaní pánové v košilkách hovořící převážně anglicky. A dále to probíhalo zhruba stejně, jako v mém oblíbeném filmu „Vesničko má středisková“.. Poplácávající se po ramenou s místní osobou (možná starosta, možná developer) a domlouvali se ve smyslu, tam se dá postavit hotel, tam bazén, tady to rozšíříme, támhle bude chodníček a támhle posezení.. Byl jsem jako opařený, turistický průmysl možná pozře i moji klidnou pláž se všemi vzpomínkami i příběhy a příští rok už možná nebude.. Několikrát před tím jsem zaslechl od mých řeckých přátel náznaky problémů s boomem německých hotelů a nějak jsem tomu nepřikládal význam. Toto mi to však připomnělo a hodně bolestivou formou.. Kam tohle všechno dojde?

Řekové? To je epizoda na samostatný článek a tolik místa zde nemám, tak jen krátce. Současná těžká ekonomická situace jim nic nevzala na srdečnosti, ochotě ani vřelém přijetí. Tam někde ve skrytu jejich duše tiše dřímá velká nejistota z toho co bude dál, ale drží se.

Zažil jsem s nimi spoustu pěkných zážitků a nejen s těmi co znám již léta. Druhý den naší cesty jsme jeli na kláštery Meteora. Potřeboval jsem si umýt ruce a tak jsem zastavil před odbočkou z dálnice Egnatia Odos na jednom z parkovišť. Byl tam správcem starší pán, který za námi po chvilce přišel a dal se do rozhovoru. Když jsme mu řekli, že jsme Češi, ledy praskly a původně desetiminutová zastávka se změnila na půlhodinový rozhovor pomocí rukou, polštiny, řečtiny, němčiny, ruštiny, angličtiny :-D ..bylo to fajn setkání a pak někam spěchejte :-D .

A kde jsem tedy byl? Tentokrát jsem navštěvoval hlavně místa v severovýchodním Řecku, v oblastech Východní Makedonie a Thrákie i Střední Makedonie. Nezapomněl jsem ale ani na oblast Pieria a návštěva Meteor byla po roční pauze tak trochu povinnost. Materiálů se mi podařilo nasbírat dost na to, aby bylo na našem webu co psát i v době mimosezónní.

Jeden z posledních odstavců bych chtěl věnovat těm, co jedou do Řecka poprvé, protože ti co tam jezdí opakovaně, to znají. Berte Řecko takové jaké je, se všemi klady i zápory. Jiná země, jiný mrav a nechtějme po nich středoevropský způsob života ani naše rádoby „standardy“. Ten jejich způsob žití se koval po tisíciletí a přizpůsoboval se tamnímu podnebí i dalším podmínkám tak, aby přežili. Za „srab“ ve kterém nyní žijí můžou ti „dole“ asi tak, jako my obyčejní Češi třeba za kauzu Diag Humen. Dle mého názoru si dokážou děti země Antických bohů života užít podstatně víc, než my Středoevropani honící se každodenně za něčím a mnohdy ani nevíme za čím. Užijte si proto bezstarostné dovolené a pohostinnosti jedné z nejnádhernějších oblastí Středozemního moře..

Poznámka: Snažil jsem se vše vystihnout tak, jak jsem zažil. Pospíchal jsem s článkem, aby byl k dispozici těm, kteří o Řecko mají tuto sezónu zájem. Ne vše se mi chce opakovat a tak možná by bylo dobré se podívat, co jsem napsal o rok dříve ve článku Řecko 2016 - za sluncem a pohodou... Ono to vlastně zůstalo vše hodně stejné,  mne to přesto nikdy nepřestane fascinovat.

A pro ty co mne ještě neznají. Řecku se věnuji přes dvacet let. Nejsme náborová kancelář, ale než se vydáte individuálně kamkoliv, měli by jste mít co nejvíc informací, aby Vás nepotkalo nic zlého. A pokud se vydáte na cestu přímo do Řecka, přeju Vám za sebe i celý tým tvůrců našeho webu, ŠŤASTNOU CESTU, PŘÍJEMNOU DOVOLENOU A NEMÉNĚ ŠŤASTNÝ NÁVRAT. Pavel R-A

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace