probíhá výpočet, čekejte prosím...

pevnina

Giannitsa

kraj: Střední Makedonie, region: Pella

autor: Pavel, zadáno: 3.5.2017, poslední aktualizace: 30.10.2017, zobrazeno: 1162 x

Giannitsa (čti Janítsa) byla mojí první loňskou zastávkou při putování po Řecku. Pozval mne sem můj přítel Omiros Kyriakidis a byť jsem byl po cestě unaven, vyrazili jsme večer na malou procházku s posezením u jedné z místních taveren v centrální části města, které má pěknou pěší zónu a bylo zde příjemně živo. Obchůdky, obchody, kafeterie, taverny všeho druhu a protože bylo teplo, vše se přestěhovalo na venkovní posezení, kterých je zde skutečně hodně. Pokud jsem měl možnost vidět jiná řecká města ve vnitrozemí, dost často nevypadají v centru tak upraveně jako Giannitsa a já byl příjemně překvapen. Ráno jsme procházku zopakovali. Omir mne provedl kolem mnohých památek, kdy jsme zabloudili i k těm méně upraveným (stará zřícenina mešity) a tak Vám zde přináším řadu fotografií, které tento můj pobyt dokresluje. Když máte kamaráda, který zná zdejší historii i město a dělá vám průvodce, je to skvělý zážitek. Tahle stránka vznikla díky jeho pozvání.

Na wikipendii lze zjistit, že Giannitsa je největším městem v kraji s názvem Pella, jedná se o krajské město v oblasti střední Makedonie v severním Řecku. Město má rozlohu 208.105 km2 s 31 983 obyvateli. Zahrnuje několik odlehlých vesnic (Mesiano, Melissi, Pentaplatanos, Archontiko, Ampelies a Damiano). Město se nachází v centru střední Makedonie mezi hřebenem Paiko a rovinou Giannitsa a je hospodářským, obchodním a průmyslovým centrem Pella.

Asi 7 km od Giannitsa jsou zříceniny starověkého Pella, rodiště Alexandra Velikého a hlavního města staré Makedonie. Giannitsa je vzdálená 48 km západně od Thessaloniky. Město bylo založeno v roce 1372 a bylo významným osmanským kulturním centrem a posvátnou oblastí zejména v 15. a 16. století. Gianitsa si zachovala svůj důrazně turecký charakter až do roku 1912, kdy členové rodiny Evrenosů žili ve městě ve velkém paláci v centru města až do této doby.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace