probíhá výpočet, čekejte prosím...

pevnina

Loutra Edipsos

kraj: Střední Řecko, region: Evritania

autor: PrVk, zadáno: 30.12.2016, poslední aktualizace: 30.10.2017, zobrazeno: 1763 x

Lázeňské městečko Loutra Edipsos se nachází na severním výběžku rozlehlého ostrova Evia. Za hranicemi Řecka není turistům příliš známé, přestože patří mezi nejvěhlasnější lázně světa. Lázně Edipsos byly odbornou veřejností nedávno zařazeny do první desítky nejlepších lázní na světě.

V celém Řecku se vyskytuje 752 využitelných horkých pramenů, z nichž 80 se nachází přímo v Loutra Edipsos. Zdejší horké sirné prameny (o teplotě 26-86°C) vyvěrají na povrch na mnoha místech městečka. Prameny obsahují kovové soli ve větší koncentraci, než je obvyklé jinde ve světě. Minerální vody zásobují přímo lázeňská centra, jiné volně stékají různými potrubími a žlaby a vtékají přímo do moře často ve formě malých vodopádů. Některé vyvěrají přímo v mořské skalní mělčině a tak se v teplých minerálních pramenech mohou zájemci „vyčvachtat“ v různě vytvarovaných přírodních vaničkách. Ve zdejších lázních se léčí nemoci pohybového ústrojí (především artritidy a revmatismus), nemoci zad, ale i cév, gynekologické potíže, neplodnost a další nemoci a neduhy.

Podle řecké mytologie vznikly lázně na přání bohyně Athény, která chtěla obdarovat bájného hrdinu Herkula místem, kde by mohl odpočívat a nabírat nové síly. A tak zaúkolovala svého bratra, který tuto oázu zdraví vytvořil právě zde. Avšak první prokazatelné zmínky o léčebných účincích zdejších termálních pramenů zaznamenali až filosofové Aristoteles, Plutarcha či Strabo, kteří léčivé účinky zdejších vod poznali na vlastním těle.

Lázně Edipsos ve své historii zažívaly období slávy, ale také období úpadku. Zlatou dobou byly časy Římského impéria, kdy sem přijížděli i nejexponovanější osobnosti té doby, mj. generál S. Silus, vojevůdce a diktátor Lucius Cornelius Sulla (resp. Sylla, který si zde léčil dnu a zanechal tu i do dnešních časů výrazné stopy), císař Augustus, Marcus Aurelius, Hadrián, Septimus Severus, později byzantští císařové, např. Theodosius či Justinián. Po nástupu křesťanství (stejně jako mnohá další „pohanská“ místa v Řecku) upadly i zdejší lázně v opovržení, přestože léčebné účinky zdejších pramenů byly stále využívány. Další příznivé období, které vlastně graduje až do dnešních časů, započalo až koncem 19. století, kdy proběhla rozsáhlá výstavba města a kdy byl v r. 1896 vystavěn nejvýznamnější lázeňský hotel THERMAE SYLLA. Vynikající výsledky léčebných procedur se rychle šířily i za hranice Řecka a přitahovaly klienty i z těch nejvýznamnějších vrstev, léčil se zde mj. např. A. Onassis, Greta Garbo, sir W. Churchill, Maria Callas, Omar Sharif.

Poloha městečka je pro Řecko typická. Lázeňské městečko se po pár desítkách metrů od moře nejdříve mírně, později prudčeji svažuje. Nad městem se rozkládají lesíky, převážně borovicové. Pobřeží v Loutra Edipsos má dvě naprosto odlišné části, které odděluje na nejjižnějším bodě pevniny již zmíněný nejvýznamnější a oproti svým začátkům značně rozšířený lázeňský hotelový komplex „Thermae Sylla“ (jehož součástí je i nádherný, veřejnosti za poplatek volně přístupný venkovní bazén).

Na východ od něj je již popisované pobřeží tvořené bizarními, termální vodou opracovanými skálami, které hojně vyhledávají řečtí senioři a které zřídkakdy v sezóně bývá liduprázdné. Kladem je, že přístup k moři tu je na mnoha místech usnadněn kamennými schody. Nachází se zde i zanedbaná stavba, kde jsou kabinky pro převlékání návštěvníků. Všude tu je, tzn. jak k moři, tak do prostor s kabinkami, volný vstup.Západní pobřeží je vlastně promenádou, jejíž páteří je hlavní silnice, která se po setmění mění na rušnou turistickou zónu. Zde se nachází mnoho taveren, cukráren a kaváren, je tu i hřiště pro děti, jezdí tu vláček pro turisty. Zajímavou atrakcí je i osmiboký dřevěný domeček na molu zvaný Kyma (angl. Wave), čili česky „Vlna“. Ten byl v roce 2014 zcela zrekonstruován a nahradil svého předchůdce z r. 1933, který byl již v havarijním stavu. Pobřežní kolonáda končí zhruba u přístavu, odkud se lze trajektem dopravit na nejbližší pevninský přístav Arkitsa, který přepravuje návštěvníky z athénské strany. Nás, Středoevropany, však spíš zajímá jiný trajekt na Evii, a to ten severnější (Glyfa – Agiokambos).

Obecně lze říci, že pláže přímo v Loutra Edipsos se nevyznačují žádnou nádherou, která by byla vhodná například pro rodinné koupání s malými dětmi. Pokud tedy zatoužíme po krásných plážích, máme možnost volby z několika atraktivních míst v okolí. Lze doporučit např. „řecký Karibik“, čili ostrůvky Lichadonisia, kam se dá přepravit lodí z nejzápadnějšího výběžku ostrova v Kavos, nebo zavítat do turisticky atraktivního centra v Pefki či se vypravit až k severnímu pobřeží s výhledem na ostrovy Skiathos a Skopelos, na pláže u Ag. Nikolaos.

Pokud turista zatouží po toulkách lázeňským městečkem, může v něm narazit na vysloužilé a opuštěné staré lázně Ag. Anargyroi od Ernsta Zilera. O jejich dávno zašlých časech svědčí před nimi se nacházející chátrající fontány. Městečko nabízí návštěvníkům standardní služby a kromě obchodů a krámků všeho druhu se zde nachází i půjčovna aut a cestovní kancelář, která pro zájemce pořádá jednodenní výlety do Atén, Delf, na ostrovy Skiathos a Skopelos a do jiných zajímavých míst. Pozoruhodnou zdejší památkou na římské lázně je tzv. Sullova jeskyně. Jedná se o malou kamennou stavbu s kopulovitou střechou, v níž pramení jeden z horkých pramenů a vedle níž jsou dva kamenné podstavce s vytesanými latinskými nápisy. Avšak lázním přirozeně dominují wellness hotely a lázeňské domy, rozkládající se na promenádě či v její blízkosti. Kromě již uváděného „Thermae Sylla“ patří k nejvýznamnějším „Hotel-spa Kentrikon“, „Sagini hotel“, „Hotel Galini“ a zcela nový „Hotel Thalassa“.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace