probíhá výpočet, čekejte prosím...

Naše zprávy

Web R-A -> Naše zprávy -> archiv

Tip: pro zobrazení zpráv klikněte na datum :-)

čt 26.4.2018 (1)

06:24  Pavel

Řecko se prý ocitá v nevyhlášené válce v Egejském moři… s Tureckem. Poslední vývoj vztahů mezi Řeckem a Tureckem vede k růstu napětí, který může rychle eskalovat. Mezi oběma zeměmi došlo v posledních dnech a týdnech k řadě incidentů. A v Aténách roste nervozita.
Poznámka na okraj: Počet denních incidentů narušujících výsostný vzdušný nebo námořní prostor Řecka ze strany Turecka se počítají na desítky. Tento stav není nenadálý, ale trvá dlouhodobě. Informace ze článku, který je uvedený ve "zdroji" jsou potvrzovány ze všech možných řeckých serverů. Situace se vyhrotila zejména při nedávné smrti jednoho z řeckých pilotů. Nezbývá než doufat, že NATO nebude pouze přihlížet stupňování tohoto napětí a zasáhne stejně jako v roce 1996.. Za team R-A Pavel. (více zde..)

ne 22.4.2018 (1)

09:59  Pavel

Maďarská diaľnica M1, ktorá vedie z Budapešti k rakúskym hraniciam, ale je napojená aj na cestu k maďarsko-slovenskému hraničnému priechodu Rusovce-Rajka smerujúcu do Bratislavy, bude do augusta tohto roka plná dopravných obmedzení. Agentúru MTI o tom informovalo Ministerstvo národného rozvoja.. (více zde..)

pá 20.4.2018 (1)

19:38  Pavel

Honorary Consulate of the Czech Republic in Thessaloniki Upozorňujeme české občany, že ve dnech od 25.6.2018 do 8.7. 2018 bude Honorární konzulát České republiky v Soluni z důvodu dovolené uzavřen. V tomto období se nebudou na našem úřadě podávat žádosti o matriční zápisy (sňatku, narození, duplikáty a doklady ke sňatku) a taktéž se nebude provádět legalizace (ověření podpisu) či vidimace (ověření fotokopie). (zdroj Facebook profil konzulátu)

čt 12.4.2018 (2)

07:15  Pavel

Dejte pozor jakou naftu tankujete. Řecká vláda se započala zabývat problémem nekvalitní nafty, která je pokoutně dovážena ze zahraničí a opatřována falešnými certifikáty.
V Řecku jsou v cenách PHM poměrně značné rozdíly, kdy dle mých zkušeností, čím levnější nafta nebo benzin, tím je větší pravděpodobnost, že Vás nenechají zaplatit platební kartou a budou požadovat pouze hotovost. S kvalitou PHM se podvádí všude. U nás, kdekoliv na naší trase, nebo v Řecku, to si prostě nevyberete. Od dob existence nadnárodních benzinových čerpacích stanic, čerpám na trase i v Řecku (vyjm.FYROM) výhradně tam. Srbsko - ÖMV a v Řecku pouze Shell. Je to nesporně dražší, ale pravděpodobnost, že natankujete nekvalitní naftu určitě menší.. V souvislosti s tankováním bych Vás chtěl upozornit také na to, aby jste si hlídali, co Vám obsluha bčs tankuje do vozidla, by nedošlo k záměně benzinu za naftu, jako u mého kamaráda vcelku nedávno. (Pavel R-A)  (více zde..)

06:50  Pavel

Problémy s prachem nekončí. Nový přísun afrického prachu v řeckém ovzduší, dle předpovědi meteorlogů (Národní observatoře v Aténách - NOA), vyvrcholí ve čtvrtek 12. dubna v Heraklionu na Krétě. V pátek a a sobotu 13-14.4 v Aténách, kdy se v sobotu odpoledne očekává asi 130 mikrogramů na metr krychlový vzduchu a pak by se měla koncentrace afrického prachu v ovzduší snižovat. V Heraklionu se očekává, že koncentrace prachu může dosáhnout více než 240 mikrogramů prachu na metr krychlový vzduchu ve čtvrtek večer. Největší koncentrace prachu se očekává ve výškách 1500-3000 m nad zemí. (více zde..)

st 11.4.2018 (1)

07:44  Pavel

Řecko je připraveno zavést omezení počtu koupajících na nejkrásnější pláži v Řecku, Elafonísi na Krétě. Za účelem ochrany životního prostředí a zabránění přetížení tohoto místa, kde se nachází vzácná flóra i fauna.
Vydání prezidentského dekretu se očekává po velikonočních prázdninách, kdy by měl být stanoven nejvyšší denní limit návštěvníků této pláže, který by měl skoncovat s různými nekalými praktikami podnikatelů, které se na tomto místě snaží zneužít místních podmínek.
Pláž Elafonisi byla opakovaně zvolena jako jedna z nejvznešenějších pláží nejen v Evropě, ale i ve světě.
Tato oblast nabízí exotickou krásu: duny, cedry, bílé lilie, černé kameny, vzácné druhy zvířat a ptáků, kteří tam žijí, modré vody a jasným bílým pískem.
 (více zde..)

ne 8.4.2018 (1)

08:13  Pavel

Jestli do pondělí něco skutečně hýbe Řeckem, tak jsou to Velikonoční svátky. A takhle jsou shrnuty očima české ženy, žijící v Řecku píšící na Facebooku pod přezdívkou "Utikejte jaaaaa jedu".
Krásné ráno nedělní všem přátelé. A máme tady Pasxu ,pro někoho nejlepší den svátku,po mne jen taková třešnička na dortu. Tak jak jsem slíbila tak jsem i učinila a provedla jsem vás celým týdmem. V sobotu minulého týdne jsme slavili Lazara další den příjezd Krista do Jeruzaléma. V pondělí či úterý se nic nedělo. To ve středu Jidáš zradil Krista. Čtvrtek patřil poslední večeři a barvila se vejce. Pátek den smutku kdy okolo třetí hodiny odpolední zemřel Kristus, vzala jsem vás na Epitaf neboli smuteční průvod. V sobotu ráno bylo První vzkříšení a i když se neočekávaně odehrávalo v našem kostele nedonutila jsem se vstát.Večer jsem si domů přinesli Svaté světlo a požehnali domu.Mnoho lidí si myslí,že se slaví až dnes velkolepou žranicí,ale není to pravda. Slavit se začíná v okamžiku kdy opustíte náměstí. Někdo jde domna Majiritsu jiní a že jich bylo hafo míří na hostinu do restaurace. Takže dnes budeme pokračovat v oslavě až se nám budou boule dělat za ušima. Já jsem si dříve myslela,že Pasxa vznikla až v okamžik smrti Krista,ale není to tak.Pasxa tu byla dříve než Kristovo vzkříšení. Dokonce se k tomuto svátku pojil zvyk,že jeden odsouzený dostal milost. Zítra má svátek Marie matka Krista.No ,ale to už se budeme pomalu a jistě vracet do všedních dnů.No všední nebudou. Budou přibývat turisté a to bude na chvíli zpestření po zimě  (více zde..)

pá 6.4.2018 (1)

07:43  Pavel

V Řecku pomálu vrcholí Velikonoce. Na prodloužený víkend se vydává spousta Řeků a tak lodní, letecká i automobilová doprava prožívá zatěžkávací zkoušku, kdy každý chce strávit Velikonoční svátky mezi svými blízkými a nebo na významných poutních místech. Připomeňme, že Velikonoce jsou v Řecku jeden z nejvýznamnějších svátků.. Dnešní den pěkně popisuje svým pohledem uživatelka Facebooku "utíkejte jaaaaa jedu", která žije v Řecku a z jejíchž příspěvků vyjímám..

Velký pátek je den smutku. Černé a fialové prápory symbolizují smutek. Dnes je přísný půst,žádné slavení svátků,narozenin líbání a tak. Dříve ženy prý pily ocet jako solidaritu s Kristem. Z kostela výjde dnes smuteční průvod..
Dnes máme den smutku bude ukřižován Kristus. Jestli se nic nesemele půjdu se podívat na vynášení kříže s tělem Krista. U nás se výjde z kostela udělá se smuteční průvod a vrátí se zpět do kostela. V telce jsem viděla jak na jednom ostrově dávají Krista do jeskyně a tu pak zavírají..
Zdroj facebook..  (více zde..)

st 4.4.2018 (2)

09:21  Pavel

Ministři Ivica Dačić a Peter Sijarto otevřeli nový hraniční přechod mezi Srbskem a Maďarskem, Rastina-Bačsentđerđ (poblíž hraničního přechodu Bački Breg). Bude otevřen každý den 7-19 hodin a je určen pouze pro osobní dopravu. Zprávu nám poslala uživatelka DF "majinaf" zač upřímně děkujeme.. (více zde..)

09:18  Pavel

Stovky demonstrantů se střetly s albánskými policejními silami na zpolpatněné dálnici „Road of the Nation“ v Kalimash.. Protestovali proti mýtnému, ​​které považují za velmi vysoké.  (více zde..)

út 3.4.2018 (1)

20:33  Pavel

Honorární konzulát České republiky v Soluni bude od 4/4/2018 do 10/4/2018 z technických důvodů uzavřen. V případě nouze prosím volejte stálou diplomatickou službu Velvyslanectví ČR v Athenách: 0030 6944 733 769. (zdroj oficiální profil Facebook) (více zde..)

po 2.4.2018 (1)

07:43  Pavel

Obyvatelé Soluně se v těchto dnech potýkají nedostatkem pitné vody, kdy voda v některých částech tohoto velkoměsta neteče již šestý den poté, co praskl hlavní přívod vody do města. Dnes navíc bude tato nepříjemnoost doporovázena i výpadky el.proudu.  (více zde..)

ne 1.4.2018 (2)

18:48  Pavel

Jak Řekové slaví velikonoce, dokument ČT1 naleznete na youtube.com (viz. následující odkaz)..  (více zde..)

17:12  Pavel

Oslava Velikonoc neboli Zmrtvýchvstání Ježíše Krista je v křesťanském světě tou nejdůležitější ze všech. Když vezmeme v úvahu to, že slovo Πάσχα [Pascha], kterým se dodnes Velikonoce označují, vychází z řeckého slovesa πάσχω [pascho] – česky „trpět“, můžeme logicky očekávat, že Řekové budou mít k těmto svátkům ještě hlubší vztah než ostatní křesťané. Jak tedy Velikonoce v Řecku probíhají? To se dozvíte v odkazu na zdroj této informace..  (více zde..)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace