probíhá výpočet, čekejte prosím...

Naše zprávy

Web R-A -> Naše zprávy -> archiv

Tip: pro zobrazení zpráv klikněte na datum :-)

ne 21.1.2018 (1)

14:45  Pavel

Dnes probíhá v Soluni velká protestní akce ohledně nového názvu sousedního státu oficiálně před lety, přes protesty Řecka, nazvaného "Makedonie", nebo "Makedonská republika" kdy název "Makedonie" historicky náleží pouze Řecku. Proto v OSN je tento stát nazýván FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia - Bývalá jugoslávská republika Makedonie) a Řeky Skopje nebo Vardaska. V současnosti o novém názvu jednají špičky obou států, kdy 61 % procent Řeků požaduje u schválení nového názvu z jejich strany referendum a 71 % pak vůbec nesouhlasí, aby nový název Skopje obsahoval slovo Makedonie.

Pokud nechcete své ubytovatele na dovolené popudit, je lepší zásadně hovořit o FYROM vždy jako o Skopji, nebo Vardasce.. Samozřejmě když neschválí nový název, který již bude pro Řeky přijatelným a pro který nebudou dále Skopji bojkotovat v Evropě.. (více zde..)

čt 18.1.2018 (1)

09:50  Pavel

Špatné počasí v Řecku si vyžádalo další škody na majetku. V oblasti Lamia a západní Fthiotida, ve středu odpoledne, silný vítra strhával střechy domů a kácel stromy.  (více zde..)

po 15.1.2018 (1)

08:37  Pavel

Dneska pokračují v Řecku stávky odborů, které se bouří proti zákonu, který bude schvalován a měl by omezit právo na stávku. Zejména v Athénách nastává chaos v dopravě, pro uzavřené ulice a stávku MHD.  (více zde..)

ne 14.1.2018 (1)

09:15  Pavel

O nadcházejícím špatném počasí vlivem tlakové níže „Theseus“ o víkendu jsme vás informovali, zde je obrazový záznam jak to na některých místech v Řecku vypadalo včera. (více zde..)

so 13.1.2018 (2)

07:17  Pavel

FYROM - Skopje.. Představitelé města se ohradili proti údajným fámám, které šíří některé sdělovací prostředky, že je bráněno do města vjezdu vozidel z jiných míst aby se dosáhlo snížení znečistění ovzduší ve městě. Jedná se pouze o vybudování odstavných parkovišť na okrajích metropole, kde mohou být vozidla odstavena a dále pokračovat do centra MHD.
(překlad bez záruky) (více zde..)

06:56  Pavel

Špatné počasí lze očekávat od páteční noci na většině území Řecka, barometrická níže „Theseus“ se bude pohybovat z Itálie do Egejského moře. Hlavními rysy počasí budou lokální lijáky a bouřky i husté sněžení na horách. To vše doprovázeno větrem, na pevnině 4-6 stupnice BF, ostrovní části 5-7, ojediněle 8-9 BF. (více zde..)

čt 11.1.2018 (2)

15:43  Pavel

Velvyslanectví ČR v Athénách upozorňuje, na stávky vyhlášené na pátek 12. a pondělí 15. ledna 2018. Je třeba počítat s omezením provozu městské hromadné, lodní i letecké dopravy.
MHD: v Athénách budou mimo provoz po celých 24 hodin : v pátek 12.1. metro (trasy 2 a 3) a tramvaj -> doprava na/z letiště bude možná pouze autobusy MHD v pondělí 15.1. autobusy, trolejbusy a metro (trasa 1 Pireus-Kifisia) -> doprava na/z letiště bude možná pouze metrem Lodní doprava: mimo provoz v pátek 12.1. po celých 24 hodin Letecká doprava: dispečeři letového provozu budou stávkovat v pondělí 15.1. od 12 do 15 hod. Ke stávce se připojí zaměstnanci státních nemocnic, zdravotnických zařízení a sanitek a řada dalších profesí. Stávky byly vyhlášeny na protest proti ustanovením zákona, který projednává řecký parlament. V centru Athén a dalších řeckých měst proběhnou protestní shromáždění, kterým doporučujeme se vyhnout. zdroj: Facebook (více zde..)

07:59  Pavel

Vybráno z diskuzního fóra od KE-Peter-SK. Ve FYROM byla dokončen úsek dálnice Demir Kapja - Smokvica (před dojezdem na hranice Řecka). Tento úsek by měl být otevřen v březnu 2018.  (více zde..)

st 10.1.2018 (1)

06:35  Pavel

FYROM. Od půlnoci došlo v MK FYROM k dalšímu zdražení nafty, která nyní stojí 59, 5 MKD (dnešní kurs 100MKD = 41.63,-Kč). Cena benzínu 98 oktanů zvyšuje na 68,5 denáry na litr.
Posílení koruny v poslední době toto sice eliminuje. Nicméně ve zdroji informace se v reakci na nespokojenost místních obyvatel píše, že současné nízké ceny PHM v MK FYROM nepůjde udržet do nekonečna. Neboť v budoucnosti se cena ropných derivátů musí odvíjet od cen na světových burzách..  (více zde..)

út 9.1.2018 (2)

09:41  Pavel

Honorární konzulát České republiky v Soluni bude ve středu 10.1.2017 a ve čtvrtek 11.1.2017 z technických důvodů uzavřen.
V případě nouze prosím volejte stálou diplomatickou službu Velvyslanectví ČR v Athenách: 0030 6944 733 769 (zdroj: facebook) (více zde..)

09:26  Pavel

Mnoho míst v Řecku se posledních několik let potýká s trvalým nedostatkem vody, nejhorší situace je na ostrově Chios, který se snaží vše řešit získáváním pitné vody pomocí odsolovacích zařízení. Starosta Chios předpokládá, že pokud se toto nebude důkladně řešit, bude to důsledek vylidnění takto postižených oblastí..  (více zde..)

pá 5.1.2018 (1)

20:39  Pavel

Dlouholetý spor o název země mezi Řeckem a FYROM je notoricky znám.. Nyní byl při vyjednávání opět "oprášen", již dříve zmiňovaný název "Nová Makedonie" ..jednání pokračují a jak to dopadne ví jen bůh..  (více zde..)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace