probíhá výpočet, čekejte prosím...

pevnina

Vyhlídka na Asprovaltu a kaple Sv.Lýdie

kraj: Střední Makedonie, region: Thessaloniki

autor: Pavel, zadáno: 7.10.2017, poslední aktualizace: 30.10.2017, zobrazeno: 1093 x

Řecko je plné nádherných panoramat a dost často se nemusíte ani moc vzdalovat od pobřeží, neboť úpatí mnoha kopců je skutečně nedaleko. To je i případ vyhlídky nas Asprovaltou, kdy přehlídnout tamní pobřeží je možno od kapličky Svatého Spiridona *). My jsme se tam vydali autem, ale dostupné je to i pěšky. My jsme zde potkali několik českých turistů, se kterými jsme měli možnost popovídat, protože tématem bylo i naše cestování a web (tímto všechny zdravím :-) )..

*) Svatý Spiridon se narodil v roce 270 na Kypru. Se svojí ženou a dcerou Irini žil skromným pastrýřským životem a díky své neobyčejné zbožnosti byl zvolen biskupem. Už za jeho života se mu začala přičítat zázračná moc, která se projevila později po jeho smrti (348). V 7. stol. byly odhaleny jeho ostatky, které zůstaly neuvěřitelně zachovalé i přesto, že jeho tělo nebylo balzámováno.. Více možno zjistit zde.

Ženský klášter Svaté Lýdie **) se nachází asi 4,5 kilometru od centrální části Asprovalty. My jsme se rozhodli, že tuto pamětihodnost navštívíme až z uvedené vyhlídky. Přijeli jsme k bráně areálu a po krátké rozmluvě se zde sedícími osobami (neboť jsme si nebyli jisti, zda je areál volně přístupný) jsme vjeli dovnitř. Místa na zaparkování vozidel je zde dost a rozlohou zastřešené haly, která přiléhala k parkovišti, bylo na první pohled patrné, že se jedná o významné poutní místo. Bohužel samotná pravoslavná kaple uvedeného kláštera, byla uzavřena a tak jsme udělali jen krátkou procházku po okolí. Nakonec jsme zapálili svíčku za šťastný návrat všech, kteří přes náš web cestují do Řecka a pokračovali dál..

**) Svadá Lýdie se narodila v 1. století v pracující rodině v Thyatir v Malé Asii (dnešní Akhisar v Turecku), ale bývala ve Filipech v Řecku (dnes ruiny při Krinidách v severním Řecku). Její rodiče se zabývali se obchodováním s látkami a purpurem. Setkala se s apoštolem sv. Pavlem a evangelistou sv. Lukášem . Mluví se o ní v Skutcích apoštolů 16,11-15 a 16,40. Pavel a Lukáš šli za bránu města k řece se modlit. Dali se do řeči s ženami, které tam byly. Lýdia jejich pozvala do svého domu. S celou rodinou se dala pokřtít. Podle tradice byla první pokřtěnou ženou v Evropě. Zemřela asi koncem 1. století pravděpodobně ve Filipech. zde.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace