probíhá výpočet, čekejte prosím...

Chalkidiki

Nea Roda

kraj: Střední Makedonie, region: Chalkidiki

autor: Pavel, zadáno: 31.3.2018, poslední aktualizace: 31.3.2018, zobrazeno: 2029 x

Při loňském toulání po Chalkidiki, jsme navštívili vesničku Nea Roda, která se nachází na východním pobřeží v místech zúžení pevniny před poloostrovem Athos.

Samotný Athos je autonomní mnišský stát, který je bez zvláštního povolení zcela nepřístupný. Dostat se na něj dá jen z moře a kdo by chtěl na tuto uzavřenou část poloostrova vstoupit ilegálně, potázal by se s velmi zlými následky včetně vězení. Limit návštěvnosti mnišského státu je jen 120 Řeků a deset cizinců mužského pohlaví denně. Ženám a dětem je tento poloostrov zcela zapovězen. Cizinci o povolení vstupu musí žádat několik měsíců předem a jejich pobyt na poloostrově je omezen i počtem dnů (4), kdy se návštěvníci musí striktně podřídit tamnímu řádu.

 

Toho dne jsme neměli štěstí na počasí, bylo sice teplo, ale pod mrakem a sem tam sprchlo. Pro focení žádná hitparáda a pro sledování obvyklého denního šrumu jakbysmet. Městečko působilo ospalejším dojmem ,ale možná se ještě neprobudilo do nové sezóny, byl teprve dvacátý červen. Na příměstské pláži jen pár lidí, restaurace a taverny malé pěší zóny prázdné. Co mi však udělalo radost, byl velmi dobrý Gyros, který jsme i přes malý pohyb lidí, zakoupili v taverně "Pondios" hned při vstupu na pěší zónu ve směru od přístavu. Ten byl tak dobrý, že při cestě zpět, nás tam měli zas :-) .. Ten Gyros vám vřele doporučují dva, ze dvou českých turistů, o nichž je nám známo, že se v té době na místě nacházeli :-) .. Nicméně v nedalekém rybářském přístavu nějací Češi také byli, alespoň podle bílého Volva s brněnskou registrační značkou, které jsme tam viděli parkovat.. :-)

Nad samotným přístavem se nachází malá kaplička Svatého Theodora a za ní sympatický skalnatý výběžek do moře s výhledem na okolní pobřeží, Nea Roda i přístav. Osobně se mi tam líbilo, klidné místo, žádný velký "turistický průmysl".

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace