probíhá výpočet, čekejte prosím...

Olympská riviéra

Platamonas

kraj: Střední Makedonie, region: Pieria

autor: Pavel, zadáno: 17.10.2009, poslední aktualizace: 30.1.2018, zobrazeno: 6269 x

Na jižním úpatí kopce s pevností Platamonas je stejnojmenné malé výletní městečko. Má hlavní třídu vedoucí zčásti podél pobřeží moře, která navazuje na malý přístav. Hlavní třída, ale i vedlejší postranní uličky, jsou lemovány velkým počtem obchodů, obchůdků s rozmanitým sortimentem zboží i restaurací, taveren a kafitérií, kde Vás rádi pohostí místními specialitami. Najdete zde i tavernu Eliséé s velmi dobrým kuchařem a spolumajitelem podniku panem Vangelim. Příjemná obsluha, čerstvý vánek od moře, výborné speciality, co více si přát po horkém dni stráveném na rozpálené pláži u moře… V centru Platamonu najdete však také malý přístav, krásný kostelík na břehu moře a původní malé rybářské domečky. Městečko, ostatně jako každé jiné na pobřeží Egejského moře, ožívá s pozdními paprsky slunce a usíná až dlouho po půlnoci, kdy zavírají k ránu poslední diskotékové kluby, které jsou však většinou umístěny tak, aby nerušily hlasitou hudbou poklidný, večerní kolorit místní promenády.

Podél celé promenády je několik malých písčitooblázkových plážiček, za hrází přístavu začíná hlavní pláž, vedoucí podél autokempů až k hotelu BH, kde se léčí děti s poruchami dýchacího aparátu a kožními problémy (program Mořský koník VZP). Hned za ním začíná písečná pláž s pozvolně se svažujícím břehem a mělčinou, která je vyhledávána zejména rodinami s dětmi. Procházkou se dostanete až na pláže u Nei Pori, které plynule ve vzdálenosti cca 2 km navazují.

Vpravo od pláže pak můžete vidět malá vojenská kasárna, která však vypadají jako menší kemp s volejbalovými hřišti a malými chatkami a pletl by se ten,kdo by si myslel, že se to tu hemží uniformami a přísnou ostrahou - s touto se setkáte pouze v případě, že budete chtít vstoupit nebo fotografovat,což se v žádném případě nedoporučuje! Pláž je však zcela volně přístupná a koupání je zde velice příjemné.

Za promenádou se dá dojít na klidnější pláže pod kopcem s pevností (po zrušené železniční trati) a tunelem projít na jednu z nejkrásnějších pláží Olympské riviéry, Paralia Panteleimonas (asi 2 km). Mezi zajímavá místa patří také vyhlídka od u malého kostelíku nad městečkem. Dostanete se sem malou procházkou po pěšině ve směru od budovy bývalého vlakového nádraží, nebo autem z hlavní silnice Larisa - Katerini za BČS Shell cca. 500 metrů odbočka (vpravo). Pozoruhodný je také velký nový kostel, který stojí na kraji městečka, nedaleko hlavní silnice. Každou dovolenou Platamonas pravidelně navštěvuji, a to nejen kvůli přátelům, které jsem zde získal. Přesto, že se postupně mění z rybářské vesničky na malé turistické letovisko s veškerým zázemím a servisem, klidné prostředí, trocha romantiky a tradiční přívětivost městečka zůstává tím, co mě sem stále přitahuje.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace