probíhá výpočet, čekejte prosím...

pevnina

Lev z Amphipolis

kraj: Východní Makedonie a Thrákie, region: Kavala

autor: Pavel, zadáno: 27.11.2017, poslední aktualizace: 30.11.2017, zobrazeno: 1327 x

Při cestě z Nea Vrasny do Kavaly je nutno překonat ústí řeky Strymonas. V těchto místech se nachází památník lva z Amphipolis, který byl nalezen Angličany mezi lety 1912 a 1917, kteří zde dělali odminovávací práce.. Rekonstrukce sochy lva trvala sedm roků a názory historiků na jeho výskyt se liší. Po nedávném nálezu velké hrobky údajně Alexandra Makedonského převládá názor, že socha byla původně na jejím vrcholu a když se blížilo římské vojsko začalo hrozit, že by Alexandrovo tělo padlo do jejich rukou. Proto byla socha stržena, rozbita na kusy a hozena do Strymony, kde byla později nalezena.
U památníku se nachází parkoviště, na kterém místní zemědělec často prodává řecké dobroty a tak ani my jsme neodjížděli s prázdnou :-) ..

Do Kavaly jsme dál pokračovali po příbřežní silnici, která se nachází na původní obchodní cestě s názvem Via Egnatia. Jednalo se o velmi starou hedvábnou stezku, která vedla do Athén a jejíž základy později využili Římané, vydláždili ji a potom vedla z Konstantinopole až do Říma.  Její obchodní význam byl veliký, což dokládá i zachovalá strážní věž, kterou jsme při cestě, asi deset kilometrů za osadu Vrisi směrem na Kavalu, navštívili. Podobné strážní věže se nacházely podél celé obchodní cesty vždy po 40 kilometrech, což byla denní újetá vzdálenost obchodních karavan.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace