probíhá výpočet, čekejte prosím...

pevnina

Putování po méně známých památkách v okolí Athén

kraj: Attika, region: Attika

autor: JEJ, zadáno: 13.2.2018, poslední aktualizace: 15.2.2018, zobrazeno: 1593 x

Vzhledem k tomu, že ani mě a ani moji drahou ženu nebaví přijet do milovaného Řecka, je jedno kam, vyvalit se na pláž a pravidelně se „opékat“ a koupat v moři, jsem začal přemýšlet kam se ještě podívat, a kde na památkách nebude hlava na hlavě a na každém druhém záběru nebude průvodce s hroznem turistů. Tak jsem začal již na podzim roku 2015 hledat místa kam se podívat a zda to bude reálné to uskutečnit během dovolené. Padl návrh na ostrov Evia. Dobrá pojedeme se podívat na Evii. Další otázka byla, co je tam za památky…… a co si budeme namlouvat Evia je na vykopávky a pevnosti, oproti pevnině dost chudá. Jedna pevnost je na jižním konci, nad městečkem Karistos, druhá uprostřed ve městě Chalcis a poslední, sice to není pevnost, ale sirné lázně v Loutra Edipsou. Co dál, to je přeci jen na 8 dní asi dost málo, vynechám-li překrásnou přírodu, ta je bez jakéhokoliv komentáře.

Tak jsem začal hledat v oblasti Athén, toužil jsem se podívat na Sounio, a čím déle jsem „šmejdil“ po mapách tím více jsem v okolí nacházel zapomenuté vykopávky starých sídlišť, technických památek, o kterých se v turistických průvodcích moc nepíše, natož aby tam byly organizované výpravy turistů. Po dvoudenní jízdě z Čech do Řecka jsme dorazili do vesničky Daskalio, do výchozího místa pro výlety a prohlídky míst na východním pořeží od Athén od mysu Sounio až po Kalamos.

Následující den jsme vyrazili na mys Sounio a prohlídku zbytků chrámu Poseidona a chrámu Athény. Byli jsme tam tak brzo, že jsme museli čekat s asi dalšími osmi turisty, než otevřou. Ale vyplatilo se, jednak bylo slunce ve velmi příznivém úhlu a focení tím pádem bylo daleko snažší a hlavně bez lidí.

Po prohlídce jsme sedli do již řádně vytopeného auta a jeli jsme hledat další technickou památku a tím byl zavřený hlubinný důl a mineralogické muzeum.

Bohužel byl čtvrtek a to prý mají zavřeno, takže jsme viděli pouze těžní věž a zbytky volně přístupných zařízení, jako drtičky a asi třídičky nerostů.

Další památkou byly vykopávky u stejnojmenného městečka Thoricus. Tyto byly v době naší návštěvy volně přístupné a bez turistů. Jsou zde zbytky budov a zachovalé oválné divadlo. Ve starověku byla tato oblast významným nalezištěm stříbra.

Vzhledem k tomu, že mineralogické muzeum bylo zavřené jsme se rozhodli, že se podíváme do i do legendárního Marathonu. Stihli jsme projít jak muzeum, tak nedaleký park s pohřební mohylou.

Další „zapomenuté“ vykopávky se nacházejí u vesničky Vravrona. I zde je archeologické muzeum s množstvím kopií nalezených fragmentů a váz. K vidění jsou zde zbytky chámu bohyně Arthemis dále zajímavě postavená stoa /korzo/ ve tvaru U a zbytky kamenného mostu, který není tvořen oblouky, ale překlady z kamenných kvádrů.

Následující den jsme se vypravili podél pobřeží na sever až k městečku Kalamos na archeologické naleziště Amphiareion. Opět jsme tam byli úplně první a po celou dobu úplně sami. Amphiareion byly původně lázně. Dnes jsou zde k vidění zbytky divadla s mramorovými trůny, základy lázní, zachovalé zbytky promenády a při vstupu na naleziště jsou rozvaliny chrámu boha Amphiaraose a poměrně zachovalé vodní hodiny.

A poslední památkou z tohoto výletu byly vykopávky Ramnous poblíž městečka Agia Apostoli. Ani zdenebylo mnoho turistů. Jedná se dosti rozsáhlé naleziště se zbytky chrámu bohyně Nemesis, postaveného z černého mramoru na straně jedné a na straně druhé o zbytky opevněné acropole s sportovištěm, divadlem a prý dvěma přístavy na pobřeží. Mezi chrámem a acropolí je to asi 500 metrů po stezce s převýšením asi 100 m, která je lemována zbytky pohřebišť.

Další den jsme se přesunuli trajektem na Evii, ale to už je úplně jiná historie.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace