probíhá výpočet, čekejte prosím...

pevnina

Meteora

kraj: Západní Makedonie, region: Kozani

autor: Pavel, zadáno: 28.8.2006, poslední aktualizace: 11.1.2019, zobrazeno: 5979 x

Chrámy zvané Meteora, nebo také Monastiry, naleznete ve středozemí Řecka na půlce cesty po hlavní komunikaci mezi Larisou a západním přístavem Řecka, Igoumenitsou, odkud plují trajekty na Korfu a zejména pak do Itálie. Toto místo jsem navštívil naposledy v roce 2017 a samozřejmě autem. Opět bez průvodce, tak se zde budu soustředit zejména na poznatky pramenící z mých individuálních cest  a historický výklad přenechám povolanějším. Byl jsem zde snad již desetkrát a vůbec si netroufám říci, že jsem viděl vše, co tato lokalita nabízí.

Toto místo je dost rozsáhlé a přístupných je asi šest klášterů, kde je vstup povolen pouze v dlouhých kalhotech/sukních a zahalenými rameny. Za tímto účelem vám většinou u vstupu i zapůjčí nějaký skromný oděv (kalhoty či šátky na překrytí holých ramen), ale výkřik módy to však není a můj kamarád v těch "monterkách" vypadal spíše jak když jde vybírat brambory a strikně zakázal fotit :-D ..bez toho aby jste se zahalili alespoň zapůjčeným oděvem, vás dovnitř nepustí. Občas je zde tak plno, že buď počkáte až někdo zapůjčený oděv vrátí, nebo máte smůlu.  No a když vás začne mnich honit s plácačkou na mouchy, tak jste nejspíš přehlédli cedulku s přeškrtnutým fotoaparátem :-D To taky znám..

Kláštery jsme procházeli vždy sami, žádný průvodce (třeba v angličtině :-) nám tam nabídnut nebyl a není ani součástí vstupného, tak pokud máte zájem nejen koukat, ale i vědět, je zřejmě lepší koupit některý ze zájezdů mnoha cestovek nabízených v letoviscích.  Dejte ale pozor, aby průvodce byl skutečně v ceně zájezdu a český jazyk nebyl zaměněn za polský, jak jsem už taky slyšel...

Toto místo se neustále přizpůsobuje turistice, kdy je těžké hodnotit, zda je to dobře či nikoliv. Já si myslím, že modernizováním infrastruktury postupně ztrácí na autenticitě. Nově vybudované chodníky, cesty, kamenná svodidla, parkoviště.. A romantické pěšinky v křoví, tak jak si je pamatuji z mých prvních návštěv před více jak dvaceti lety, jsou nenávratně pryč. Já měl tehdy ještě  možnost sledovat, jak mnicha vytahovali v koši do jednoho z klášterů. Dnes už tam vede chodník vytesaný ve skále, ale tenkrát to byl jediný způsob, jak se dostat nahoru.. Kněz při cestě vzhůru zpíval, jeho  nádherný hlas se rozléhal mezi skalami a my dole stáli jak přikovaní a s velkou pokorou sledovali jak stoupá do nebes.. Uvedená modernizace cest je rovněž příčinou, že nyní jsou už zdmi znepřístupněny některé dřívější vyhlídky ze skal, což je škoda.. Přesto se i tak před vámi otevřou nádherná panoramata, při kterých se tají dech.. Ještě dodám, že vstupné do jednotlivých klášterů se cenově různí, dle velikosti objektu od 2,-Euro do 6,- Euro (2017).

Autem jsme kličkovali po místních komunikacích mezi kláštery a občas zastavili na malých odpočívadlech, abychom se pokochali nádherným výhledem. Až při třetí návštěvě Meteor jsem našel odbočku do další části tohoto nádherného místa, kterou jsem dříve vždy míjel, takže nespěchejte. Dole pod kláštery je městečko Kalambaka, rovněž vhodné k procházkám a občerstvení, jen v centrální části byl trochu problém zaparkovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace