probíhá výpočet, čekejte prosím...

příprava na cestu

Pár věcí, na které byste neměli před cestou zapomenout.

automobil

 • jízda po horských cestách - Thassosstav oleje - počítejte s tím, že cesta tam i zpět plus výlety budu dlouhá cca 4000 km, proto si ponechte rezervu do výměny oleje a včas si jej vyměňte. Olej 15-W40 stojí v Řecku přibližně 10 €.
 • zkontrolujte stav a množství chladící kapaliny, protože při uvíznutí v koloně hrozí nebezpečí přehřátí motoru při popojíždění v kolonách, zdolávání horských silnic apod. Dobré je zkontrolovat i spínání pomocného ventilátoru chladiče. Počítejte s tím, že budete jezdit za vyšších teplot než v Čechách.
 • proveďte kontrolu filtrů, osvětlení vozidla, účinnost stěračů a množství kapaliny v ostřikovačích skla, zásuvku na 12 V, stavu akumulátoru.
 • prověřte účinnost brzd, stav obložení, funkčnost ruční brzdy, stav ložisek kol
 • řízení - sbíhavost, správné vyvážení kol, stav tlumičů.
 • protože ne všechny závady na vozidle musí být na první pohled patrné, před cestou je dobré auto raději zkontrolovat přes počítač u automechanika. (neplatí pro vozidla série Škoda 120 a níž)
 • nezapomeňte na povinnou výbavu vozidla:
  • rezerva - správně nahuštěna (zjistit, kde je ve vozidle schovaná), zvedák a klíč na kola,
  • výstražný trojúhelník,
  • sada svíček (povinné v Makedonii), náhradní pojistky, žárovky,
  • lékárnička - pozor na dobu použitelnosti,
  • tažné lano - stát se může cokoliv,
  • hasící přístroj (povinný v Řecku),
  • oranžová reflexní vesta, povinná pro všechny členy osádky (musí mít každý)
  • všechny klínové řemeny (doporučeno),
  • nářadí k provedení jednoduchých oprav - malá a velká gola, sada šroubováků, kus drátu, provaz, izolepa (kdyby mělo něco tendenci z karoserie upadnout).
 • autorádio - nejste-li milovníkem srbské, makedonské a řecké lidové hudby, doporučujeme pobrat z domu cédéčka nebo kazety s Vaší oblíbenou hudbou. Naladit cestou poslouchatelnou stanici je problém a odvádí to pozornost od řízení. Pro zlepšení nálady ve vozidle je možné v celou hodinu naladit zprávy v maďarštině.
 • mapy - doporučujeme zakoupit automapy států, přes které projíždíte, vhodné jsou i autoatlasy celé Evropy. Jinak bez mapy jak bez jedné ruky. Materiál si můžete objednat přes internet.
 • zábava pro zbytek osádky vozidla - zejména děti se budou při jízdě po dálnici nudit a cestování je začne bavit, až když odbočíte špatně u Bělehradu a stopnou Vás až rumunští celníci. Také partner, který vlastní řidičský průkaz, ale neřídí a snaží se Váš způsob řízení komentovat víc než učitel v autoškole, je vcelku nebezpečný element pro klidnou jízdu. Vhodné jsou proto křížovky, osmisměrky, sudoku apod. K dostání jsou i přehrávače DVD, které se dají upevnit na opěrky hlavy předních sedadel, takže děti sedící vzadu mohou sledovat oblíbené pohádky. Také nezapomeňte na malé polštářky pro pohodlné podložení hlavy při spánku za jízdy. (neplatí pro řidiče!!!)

Doklady, průkazy, dokumenty

 • pasy - kontrola doby platnosti,
 • děti a pasy - od 1.9.2006 jsou vydávány nové cestovní pasy s biometrickými údaji a zapsání dítěte již nebude možné.
 • Děti do 18 let věku vstupující na území Makedonské republiky FYROM bez doprovodu rodičů (pěstounů) musí na požádání pasových orgánů země předložit písemný souhlas obou rodičů (pěstounů) s cestou. Cestují-li pouze s jedním z nich, může pasový orgán vyžadovat souhlas druhého rodiče (pěstouna). Tento doklad musí být ověřen příslušným orgánem země, z níž cizinec pochází (která vystavila jeho cestovní doklad), nebo diplomaticko konzulárním zastoupením Makedonské republiky v této zemi.
 • Každé dítě bude mít již od narození svůj vlastní pas. (pro děti od narození do 5 let bude pas platit pouze jeden rok a poplatek za jeho vystavení je 50,-Kč. Neobsahuje biometrické údaje. Pro děti od 5 do 15 let platí 5 let a poplatek za jeho vystavení je 100,-Kč. Obsahuje biometrické údaje. K vystavení nového pasu pro dítě je nutno předložit osvědčení o státním občanství dítěte, které vydá krajský úřad nebo matrika. zdroj zde »)
 • zákonné pojištění vozidla pro škody způsobené vozidlem v zahraničí - tzv. "zelená karta" - doba platnosti, podpis pojišťěnce, a nejdůležitější - nesmí být přeškrtnut stát, přes který projíždíte. (od roku 2005 je na kartě Jugoslávie označena jako SCG - Srbsko a Černá Hora). Vyžadují ji celníci v Srbsku a Makedonii, bez karty Vás nepustí a musíte si ji zřídit za těžký peníz na hranicích. (prý i několik stovek €) doporučení získat ještě jeden originál zelené karty/v případě nehody v MKD nebo SRB je odebrána/pojištovny vystavuji gratis.
 • mezinárodní řidičský průkaz - (citace "na území České republiky je dále vydáván mezinárodní řidičský průkaz podle Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968) - platnost stanovena na dobu tří let od data vydání, a mezinárodní řidičský průkaz podle Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949) - platnost stanovena na dobu jednoho roku od data vydání. Tyto mezinárodní řidičské průkazy neopravňují k řízení motorových vozidel na území České republiky. Jsou určeny pouze k mezinárodnímu silničnímu provozu a vždy s platným národním řidičským průkazem." zdroj zde »). Podle oficiálních zdrojů už řecké orgány MŘP nevyžadují. Z vlastních zkušeností můžeme říct, že jsme cestovali s řidičským průkazem vydaným v roce 2006 (kartička) se symbolem EU, nikde po nás řidičák nechtěli. Z agentury JPP (Jedna paní povídala,s.r.o.) jsem zjistil, že například srbští policisté vyžadují hlavně pasy a pokutu v eurech, řidičák je nezajímal, což ale samozřejmě nemusí být pravidlem. Řidič je povinen mít při jízdě u sebe doklady.......atd., atd.
 • máte-li vozidlo zapůjčeno nebo služební a majitel vozidla není v osádce, je nutné mít doklad o souhlasu se zapůjčením vozidla s vyznačením účelu a cíle cesty. Tento doklad musí být v češtině a angličtině, podpisy musí být ověřeny (prý stačí matrika obecního úřadu). Hrozí nebezpečí, že nebudete vpuštění na území státu (hlavně Srbsko, Makedonie, Řecko). Formuláře ke stažení najdete zde »
 • Další verze formuláře od našeho slovenského kamaráda zde » (ve slovenštině, verze .doc)
 • doporučujeme si zřídit zdravotní připojištění pro hrazení případných léčebných výloh způsobených ať úrazem či onemocněním na dobu, kdy budete mimo ČR. Na čtyřčlennou rodinu vychází pojištění na 14-denní pobyt v zahraničí přibližně okolo jednoho tisíce korun.
 • chcete-li cestovat s Vaším domácím zvířecím mazlíčkem, je potřebné mít sebou mezinárodní očkovacího průkaz a veterinární potvrzení o tom, že místo předchozího pobytu zvířete není postiženo některou z infekčních nemocí. Toto potvrzení nesmí být starší 90 dnů. (např. Srbsko). Podmínky pro vstup se zvířetem na území jednotlivých států zjistíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v sekci Cestujeme do zahraničí. (zde »).
 • pro případ, že by mi někdo odcizil pasy nebo jiné dokumenty, měl jsem všechny tyto materiály oskenovány a vytištěny. Uložené ve složce jsem je schoval na tajném místě v autě. Je mi jasné, že bych si tím zřejmě moc nepomohl, ale je to aspoň něco, které je lepší, než nic. V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení cestovního pasu je nutno se dostavit na český zastupitelský úřad za účelem vystavení náhradního cestovního dokladu. (Mirin)
 • ze stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR jsem si vytiskl adresy a telefony na zastupitelské úřady v jednotlivých zemích, přes které jsem projížděl. Na těchto stránkách se také nachází rady a postupy jak řešit typické situace v zahraničí (zde »). Kontakty na české úřady v Řecku najdete zde »(Mirin)
 • hodláte-li ze zahraničí používat Váš mobilní telefon, zkontrolujte, zda máte aktivován u Vašeho operátora roaming a ve volném čase doplňte před Vaše uložená čísla v seznamu +420, jestliže je tam nemáte. (předvolba pro ČR).
 • vytvořil jsem si orientační tabulku s kurzy měn států, přes které jsem projížděl, kurs místní měny k euru a české koruně. (Mirin)
 • vytvořil jsem si tabulku s rychlostními limity na silnicích jednotlivých států, je to zajímavé čtivo při čekání na hranicích před vstupem na území jiného státu. (Mirin)
 • poznatek od našich návštěvníků - citujeme: "vyrazili jsme do Řecka, kousek od Soluně jsme měli bouračku, naštěstí bez zranění, a jediné číslo, kam se dalo v pátek v 10 večer dovolat, byla asistenční služba, dohodli vše s policií, odtáhli auto a odvezli nás do hotelu, pak se postarali i o letenky a o odvoz auta od ČR. Takže bych všem doporučovala, aby si každý před cestou překontroloval, že má u sebe telefon na asistenční službu - funkční i mimo ČR, ať už v rámci povinného ručení, nebo něco jiného, a aby si každý ověřil, na co má v rámci asistence nárok. (Lenka Š.)"

Platby kartami, finanční hotovost

 • mýtnice Makedonieověřte si, že Vaší platební kartou můžete platit v zahraničí (dnes už zcela běžná záležitost, ale jak se říká - pro jistotu). Pozor také na limity - některé karty mohou být omezeny např. týdenním limitem výše výběru hotovosti v bankomatu, bývá nastaven i limit pro platby kartou (denní).
 • kartou lze platit zboží na benzínových pumpách (ověřeno u OMV a Shell), nelze použít pro platbu mýtného v Makedonii. Pozor - některé benzínové pumpy karty neberou, je dobré se vždy obsluhy zeptat, zda je možné kartou zaplatit.
 • vyměňte si dostatečné množství korun za eura - počítejte s tím, že ne vždy budete moci zaplatit kartou. Poplatky mýtného na jízdu jedním směrem činí přibližně 50 €, je dobré mít tuto částku rozměněnu na drobné tak, aby jste platili na mýtnicích přesně. V současné době už na mýtnicích v Srbsku a Makedonii vrací bez problémů eura.
 • na tajném místě jsem měl schovanou tzv. eurorezervu - kdyby při platbě pokuty na policisty nezapůsobil můj osobní šarm a kouzlo. (Mirin)

Závěrem ...

Naší snahou je podělit se s Vámi o naše zkušenosti z příprav na cestu. Některé rady se Vám mohou zdát zbytečné, ale snažíme se obsáhnout vše - vyberte si tedy to, co uznáte za vhodné. Jestliže máte další tipy, čemu věnovat pozornost před odjezdem, sdělte nám je např. prostřednictvím diskuzního fóra. (stránku připravil Mirin)

autor stránky: Mirin

poslední­ aktualizace: 20.11.2011

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace