probíhá výpočet, čekejte prosím...

Pro motoristy -> Popisy cest autem -> Ostatní

Kréta autem.

autor: JEJ, zadáno: 10.12.2018, poslední aktualizace: 10.12.2018, zobrazeno: 265 x

Jako každý rok stále stejné dilema, kam se podívat v milovaném Řecku. Po dlouhé úvaze a zhodnocení stavu financí jsem si začal někdy v listopadu pohrávat s myšlenkou „ co takhle si střihnout Krétu autem?“.

A tím to celé začalo, velmi podrobný průzkum mapových podkladů, hledání na internetu stav a otvíračky památek, ale hlavně jak to celé zvládnout během 10 dnů. A vzhledem k stavu a možnostem silniční sítě se Kréta nedá objet dokola, na jihu ostrova chybí pobřežní komunikace a musíte se vracet na severní část, a podle toho se muselo naplánovat ubytování tak, aby bylo přibližně ve středu zájmové oblasti.

19.6.2017 nastal dlouho očekávaný den D a tak jsme vyrazili přes Rakousko, Maďarsko, na první nocleh do srbského Predejaně. Asi 2 měsíce před dovolenou se mě občas začala popíchávat ledvina, a zhoršovalo se to po kávě což bylo neklamné znamení o přítomnosti kamínku nebo písku. Nicméně jsem to risknul s tím, že to „nějak“ dopadne. Nicméně opět paradoxně pomohlo auto a vysoká okolní teplota. Po příjezdu na první ubytko jsme se vybalili a já nevěděl, co bych vypil. Tak jsem došel do krámku paní domácí a ta mě nasměrovala směr prosklená lednička. Tam jsem našel, k mé radosti, českou 12° Bráník, během půl hodiny jsem vypil 3 piva. Únava po cestě a pivo způsobilo to, že jsme šli spinkat na pokoj 2 já a veselá opička a důsledkem toho bylo, že mě ve 4 ráno ledvinový kamínek navěky opustil.

Po snídani jsme vyrazili směr Pireas. Museli jsme jet na čas, poněvadž trajekt nepočká. Po vyzvednutí lodních lístků v Anek Ferries jsme měli asi 2 hodiny času na nalodění na trajekt. Ten jezdí denně v 21 odjezd z Pireas a v 6 hodin ráno jste na Krétě ať v Chanii nebo v Heraklionu.

Po opuštění trajektu jsme začali hledat co ke snídani, nejlépe co nejblíž prvního ubytování. Povedlo se nám zaparkovat poblíž námořního muzea a tak krásně liduprázdný starý přístav v Chania jsem neviděl. Na konci přístavu, tam, kde začíná vlnolam k přístavu jsme narazili na tavernu, to nebyla snídaně, to se nedalo sníst! A v hotelu jsme se mohli hlásit až kolem 14 hodiny, dřív se s námi moc nechtěli bavit. Tak jsme prochodili Chanii nafotili co, se dalo, včetně námořního muzea.

Druhý den jsme vyrazili směr památky, první byla stará pevnost Aptera a vykopávky nad Soudou. Pevnost byla uzavřená, zato vykopávky jsme měli sami pro sebe. Další putování nás zavedlo do vesničky Potamida, kde jsou kopce s měkké hlíny a po deštích se jejich tvar a výška mění vlivem eroze. V době, kdy jsme tam byli my, to bylo tvrdé jako kámen. Ve vesničce je také stařičký vodní mlýn , který je volně přístupný

Odtud jsme se posunuli překrásnou krajinou do vesničky Ano Vouves, kde je údajně nejstarší olivovník a muzeum pěstování a zpravování oliv na Krétě. Cestou zpět jsme náhodou objevili německý vojenský hřbitov z druhé světové války a kousek od něj mezi olivovníky je volně přístupná odkrytá stará klenutá hrobka, asi doby Mykén.

Den třetí cesta do Rethyma a Frangocastello.

Pro pobřežní dálnici jsme se vydali podívat do 60 kilometrů vzdáleného Rethyma, kde je další benátská pevnost. Potom procházka městečkem, kde je dost zachovalých památek jak doby starého Říma tak z doby osmanské okupace /kašny, domy, mešity, brány/. A po vydatném obědě jsme se vydali směr jih na další pevnost a to v městečku Frangocastello Cesta přes hory se nedá moc popisovat, prostě nádhera, kdo miluje zatáčky si přijde na svoje Skoro po dvou hodinách jízdy z Chanie jsme dorazili k benátské pevnosti. Pevnost byla otevřená a ve velmi dobrém stavu a částečně zrekonstruovaná a to včetně přístupné jedné z věží. Tady se naskytnul překrásný pohled jednak na hory, tak na moře. Mimochodem je to vzdušnou čarou asi 400 km do Tobruku směr jih.

Cestou zpět jsme se zastavili pod pevností Aprera, kde je zavřená pevnost z doby osmanské okupace, a ve 20 století předělaná na věznici. V současné době je využívána řeckou armádou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace