probíhá výpočet, čekejte prosím...

řecká abeceda

 

V Řecku některým z nás komplikuje život psaná forma řečtiny. Většině z nás, co přijíždíme na dovolenou, připomíná řecká abeceda směs azbuky s latinkou. Skutečnost je ale přesně opačná. Alfabeta je totiž jejich předchůdkyní a tvoří základ většiny evropských jazyků.

Podle pověsti přinesl toto písmo do Řecka asi v 9. stol. př.n.l. syn fénického krále Kadmos, zakladatel Théb. Kuriozitou je, že v Řecku se prvních asi 200 let psalo zprava doleva, což také podporuje teorii o blízkovýchodním původu řecké alfabety. Přibližně dalších 200 let psali Řekové střídavě, tj. první řádek zprava doleva, druhý zleva doprava atd., teprve po roce 500 př.n.l. dochází na dnešní formu psaní, tj. zleva doprava.

Řekové vytvořili samohlásky a přidali je do abecedy. K rozlišení na velká a malá písmena došlo až mnohem později. Ze západní větve řecké abecedy vznikla ve starověkém Římě latinka, z východní cyrilice se vyvinula azbuka.

 

písmeno

název

výslovnost

Α α
alfa a
Β β
beta
v
Γ γ
gamma
hláska mezi g a h (před a,o,u a souhláskami) nebo j před e,i
Δ δ
delta
jako d v anglických slovech the, than
Ε ε
epsílon
e
Ζ ζ
dzéta
z
Η η
éta
i
Θ θ
théta
jako th v anglických slovech thin, thick
Ι ι
ióta
i
Κ κ
kappa
k, ale před e,i velmi měkce (téměř č)
Λ λ
lambda
l
Μ μ
m
Ν ν
n
Ξ ξ
ksí
ks
Ο ο
omíkron
o
Π π
p
Ρ ρ
r
Σ σ
sigma
s
Τ τ
tau
t
Υ υ
ypsílon
i
Φ φ
f
Χ χ
chí
ch, ale před e,i velmi měkce (skoro š)
Ψ ψ
psí
ps
Ω ω
ómega
o

 

více o řecké abecedě zde >>>

 

autor stránky: Mirka

poslední­ aktualizace: 4.11.2014

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace